Investice do dluhopisu: Vyplatí se, nebo ne?

Pokud obchodujete s cennými papíry nebo se o ně pouze zajímáte, určitě vás v poslední době napadne otázka, zda se vůbec investice do dluhopisů vyplatí. Velmi důležitým faktorem v této otázce hraje také fakt, o jaký typ dluhopisu se jedná.

money-cash-banking-financial-investment-wealth-PTLJ57J-min 1

Záleží na riziku

Ano, u státních dluhopisů máte tu jistotu, že je dluhopis republiky konzervativní dluhopis. Ačkoli tu nemáte jakékoliv pojištění, je zaručena Českým státem samotným. Své peníze ale nemusíte dostat zpět v případě, že by Česká republika nedostála svým závazkům. Naštěstí stát prosperuje, tudíž nemusíte mít prozatím žádné obavy. Nevýhodou této do státního dluhopisu je, že nejsou zcela vhodné pro běžné občany. Stát spíše hledá ty subjekty, které jsou schopné poskytnout značné finanční prostředky. Co se týče korporátních dluhopisů, je tu větší riziko. Dluhopisy si sice mají skvělou vymahatelnost, ale pokud emitent zkrachuje, nezmůžete s tím nic moc. I přes to je tu bývá vyšší návratnost.


Před nákupem

Před nákupem je vždy důležité zjistit si všechny potřebné informace okolo dluhopisu, který si chcete koupit. Pro zjištění potřebných informací nemusíte nutně využívat služeb bankovních domů. Mnoho webů nabízí krásný přehled, který vám s investicí do dluhopisů pomůže. Kromě toho máte na těchto webech možnost nakupovat dluhopisy v primární investici. Nemusíte tedy nutně přímo k emitentovi samému.
Pro lepší orientaci ještě shrneme pár důležitých pojmů:

  •         Emitent – dlužník
  •         Věřitel – půjčuje finanční prostředky emitentovi
  •         Dluhopis – v zásadě půjčka
  •         U dluhopisu je stanovena splatnost a úrokové platby

Neopomíjejte ani měnu, ve které dluhopis je. Možná vás to překvapí, ale v České republice se mohou vyskytovat dluhopisy v eurech nebo dolarech. Cizí měna není nic výjimečného, mnoho firem v ní obchoduje, proto není divu, že vyhledávají věřitele, který jim v cizí měně poskytne finanční půjčku.